Нема на залиха

Шампон 300мл Natural Sensation – Chicco

340.00ден

Нема на залиха

SKU: 746310000 Категории ,

Опис

Нежно ја чисти нежната коса на бебето со својата формула идеална за бебешката кожа, оставајќи ја косата мека и нежна. Без парабени, овој шампон ви гарантира дека кожата и косата на бебето нема да бидат иритирани, идеално за новородени.
– Нежно ја чисти косата на бебето
– Состојките во формулата овозможуваат идеално миење на чувствителната кожа на бебето
– Ја прави косата мека, миризлива и лесна за чешлање
– Ја одржува природната РН вредност на кожата
– Со алое: ја навлажнува косата
– Масло од сладок бадем: ја омекнува косата
– Без парабени, алкохол, бои или сапун.

БЕБЕШКАТА КОЖА Е ОСЕТЛИВА И ДЕЛИКАТНА, ПРИРОДНА…
Развојот на кожата започнува уште во првиот месец од бременоста и продолжува во текот на првата година од животот на бебето.
УНИКАТНИ КАРАКТЕРИСТИКИ
Кога бебето ќе се роди, неговата кожа е кревка и деликатна. Постојат три разлики во споредба со кожата кај возрасните.
1. ПОТЕНКА
Кожата е потенка па оттука и поранлива и три пати поосетлива на различни надворешни субстанци отколку кај возрасните.
2. СУВА
Кожата произведува помала количина на липиди и механизмот за регулација на балансот на вода не е доволно развиен, што ја прави кожата сува и дехидрирана.
3. ЛЕСНО ИРИТИРАЧКА
При раѓање pH киселоста кај новороденчето е помала и помалку ефикасна против можни иритации.
ПРИРОДНА ЗАШТИТА ВО ТЕКОТ НА БРЕМЕНОСТА.
Во тект на последниот квартал од бременоста кожата е заштитена од “vernix caseosa”, тенок беложолтеникав слој од вода, восоци и масни субстанци со заштитна функција. Оваа природна заштита се лупи во текот на првите денови од животот.

СЕ ШТО Е ПОТРЕБНО ЗА БЕБЕШКАТА КОЖА
Chicco Natural Sensation е нова линија создадена да го следи целиот процес на природен развој на бебешката кожа, како кога е во стомакот на мајката.
Сите формули се инспирирани од составот на varnix caseosa, природна заштита во текот на бременоста, за да ја чисти, и заштитува бебешката кожа, содржејќи го само она што е потребно.
ЗОШТО ДА СЕ ОДБЕРЕ
ПРИРОДНИ АКТИВНИ СВОЈСТВА
Одбрани заради нивните специфични својства, со висок токсиколошки безбедносен профил.
ВИСОКА ТОЛЕРАНЦИЈА
Тестирано под медицински надзор од познати независни институти, утврдена е нивната подносливост и ефикасност со позитивни резултати.
БЕЗ ПАРАБЕН И ПЕНОКСИЕТАНОЛ
Сите формули се екстра нежни, создадени почитувајќи ја бебешката деликатна кожа.

Одобрено од страна на дерматолози и педијатри. Идеални за употреба од самото раѓање.
*Клинички тестирано под медицински надзор на 60 бебиња во 4 недели, три производи – маслена купка, лосион за тело и крема со цинк.

Вие исто така би сакале…